O Nas

ZAZ jest jednym z podmiotów – jednostek terenowych Caritas Diecezji Kieleckiej, działających na rzecz osób wykluczonych społecznie. Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Kieleckiej zatrudnia obecnie 52 osoby niepełnosprawne, zaliczone do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wśród nich są osoby niewidome lub słabo widzące, osoby chore psychicznie oraz osoby mające znaczne problemy z poruszaniem się, a więc osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Wszyscy są jednak sprawni manualnie i dzięki temu mogą aktywnie uczestniczyć w podejmowanych działaniach w ZAZ.

Zakład tworzy dobrą atmosferę pracy, udzielając wsparcia w rozwoju zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Dodatkowo pracownicy mają możliwość odbywania różnych szkoleń i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co daje szanse na łatwiejsze znalezienie pracy na otwartym rynku.

Jednym z głównych zadań ZAZ jest utrwalenie w pracownikach cech niezbędnych w każdej pracy, tj. punktualności, odpowiedzialności i zdyscyplinowania, przy czym ważne jest, aby nie przekroczyć pewnej granicy, za którą jest tylko nastawienie na wyniki. Podstawową zasadą obowiązującą w ZAZ jest podmiotowe traktowanie pracownika.

Od początku funkcjonowania ZAZ większość załogi (blisko 80%) stanowią osoby niepełnosprawne. Na początku było ich 40, obecnie zatrudnione są 52 osoby. Tak duża grupa niepełnosprawnych wymaga dużej wyrozumiałości, empatii oraz nierzadko stosowania niestandardowych rozwiązań. Ilość zatrudnionych osób niepełnosprawnych, różnorodność schorzeń i szeroki wachlarz wynikających z tego potencjalnych trudności sprawia, że ZAZ jest innym zakładem pracy niż większość pracodawców z otwartego rynku pracy. Jest to pracodawca elastyczny, otwarty na różne wyzwania i nastawiony przede wszystkim na aktywizację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Dla wielu niepełnosprawnych pracowników ZAZ jest pierwszym miejscem, w którym znaleźli zatrudnienie. Zatrudnienie w ZAZ przełamuje barierę stojącą na przeszkodzie w zdobywaniu pracy a  także stereotypy kształtujące opinię, że niepełnosprawni są mniej wydajni, a efekty ich pracy są gorszej jakości. Każda z nowozatrudnionych osób jest akceptowana przez grupę zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Pracownicy spotykają się ze sobą także po pracy – kibicują wspólnie na meczach piłki ręcznej czy też organizują wspólne wycieczki. Dzięki temu w chwilach kryzysu  mogą liczyć nie tylko na wsparcie zatrudnionego w ZAZ psychologa, ale także kolegów.

Zakład Aktywności Zawodowej podejmuje również inne inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych – pracownicy niepełnosprawni tworzą drużynę w bocci – dyscyplinie paraolimpijskiej, integrującej a zarazem stanowiącej przyjemną formę rehabilitacji poprzez sport. Inicjatywa ta jest realizowana pod kierunkiem jednego z instruktorów, który ma wieloletnie doświadczenie w obszarze sportu  niepełnosprawnych. Trenują i odnoszą sukcesy: w turnieju 11.10.2016r. i 25.04.2017r. zajęli II miejsce, zaś 10.10.2017r. – I miejsce, 8.10.2019 r. – III miejsce, 8.10.2020 r. – I miejsce w Wojewódzkich Zawodach Boccia (grupa WTZ), organizowanych przez Zrzeszenie Sportu i Rekreacji „START” w Kielcach. Ponadto pod kierunkiem instruktorów warsztatu rękodzieła pracownicy startują ze swoimi pracami w konkursach plastycznych, gdzie także odnoszą sukcesy. W 2014 roku otrzymali wyróżnienie za pracę „Drzewo Życia” w VII edycji konkursu plastycznego Moje Marzenia, organizowanego przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego i Biuro Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zaś w 2016 roku – I miejsce w konkursie plastycznym Moje Marzenia, organizowanym przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Koszyk